Patronat medialny

Młodzi ludzie czytają Ratzingera. W Drohiczynie odbył się konkurs Liturgia Sacra

03
mar 2024

Natalia Łuczaj z Bielska Podlaskiego wykazała się największą znajomością myśli Josepha Ratzingera /Benedykta XVI/ w dziedzinie teologii liturgii i zwyciężyła w pierwszym diecezjalnym konkursie „Liturgia Sacra”, który w sobotę 2 marca odbył się w Drohiczynie. Drugie miejsce w konkursie zajął Mateusz Tyborowicz z Siemiatycz a trzecie Kacper Górski z Korytnicy.

- Postanowiłam wziąć udział w konkursie, bo interesuję się liturgią i ogólnie teologią. Swoje zainteresowania rozwijam poprzez czytanie różnych dokumentów, książek a przede wszystkim poprzez uczestnictwo w Mszy Św. - to jest bardzo ważne. (…) takie konkursy są potrzebne. Dzięki dokumentom do których dotarłam przygotowując się do testu, spojrzałam na liturgię z innej strony i bardziej zainteresowałam się nauczaniem Benedykta XVI - powiedziała Natalia Łuczaj.W konkursie wzięło udział trzynastu uczestników z rożnych stron diecezji drohiczyńskiej. Wszyscy wykazali się ogromną wiedzą na temat Katechizmu Kościoła Katolickiego i nauczania papieża Benedykta XVI, jednego z największych teologów XX wieku.Pomysłodawcą i głównym organizatorem konkursu był ks. Patryk Nagórny - zastępca diecezjalnego duszpasterza służby liturgicznej diecezji drohiczyńskiej. - Trzeba przyznać, że to historyczne wydarzenie, pierwszy taki konkurs w diecezji drohiczyńskiej. Konkurs Liturgia Sacra to konkurs bardzo wymagający, pytania nie należały do najłatwiejszych, wymagały tego żeby faktycznie poczytać dzieła Josepha Ratzingera, a chciałbym żebyśmy wracali do tego nauczania i na nowo je odtwarzali. Uczestnicy konkursu, to nie są przypadkowe osoby i bardzo się cieszę, że odpowiedzieli na to zaproszenie, bo organizując ten konkurs zastanawialiśmy się czy ktoś się zgłosi, bo wymagało to przygotowania się i przeczytania wielu materiałów, a dziś słowo pisane jest spychane na dalszy plan. Okazuje się jednak, że młodzi ludzie chcą czytać Ratzingera. (…) Młodzież wykazała się fenomenalną znajomością tego co pisał Joseph Ratzinger, a zwyciężczyni konkursu nawet cytowała po łacinie Ignacego Antiocheńskiego, którego cytował w swym piśmie papież Benedykt XVI. Wszyscy wykazali się pamięcią, intuicją i zmysłem teologicznym - mówił ks. Patryk Nagórny.Konkurs był jednoetapowy i miał formę pisemną. Uczestnicy mieli 60 minut by odpowiedzieć na przygotowane pytania. Bezpośrednio po zakończeniu pisania prace zostały sprawdzone przez komisję konkursową a liczba zdobytych punktów zdecydowała o kolejności miejsc.Zwyciężczyni konkursu Natalia Łuczak ma 19 lat, jest uczennicą Zespołu Szkół Nr 4 im. Ziemi Podlaskiej w Bielsku Podlaskim. Religii uczy ją ks. Piotr Ździeborski. W nagrodę Natalia pojedzie do Włoch, kraju gdzie Benedykt XVI przez wiele lat pracował i dzielił się wiarą.

Konkurs został organizowany przez Diecezjalne Duszpasterstwo Służby Liturgicznej Diecezji Drohiczyńskiej i odbył się pod patronatem medialnym Katolickiego Radia Podlasie i portalu podlasie24.pl oraz patronatem honorowym biskupa drohiczyńskiego Piotra Sawczuka.

Z uczestnikami i organizatorami wydarzenia rozmawiała Agnieszka Bolewska-Iwaniuk.Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

1 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
rybak Pon. 04.03.2024 09:57:13

Wspaniały pomysł, gratuluję wszystkim uczestnikom. Znajomość nauczania Benedykta XVI w kwestii liturgii na pewno wyda dobre owoce. Z Panem Bogiem.