Diecezja siedlecka

Relikwie patrona Polski w Turowie. Wspólnota parafialna zawierzona św. Andrzejowi Boboli

10
maj 2026

W parafii św. Antoniego Padewskiego w Turowie odbyła się uroczystość, która na długo pozostanie w pamięci wiernych. Wspólnota parafialna przeżywała jeden z tych momentów, które jednoczą ludzi wokół wiary, modlitwy i troski o Ojczyznę. Do świątyni zostały wprowadzone relikwie św. Andrzeja Boboli, patrona Polski, męczennika i wielkiego orędownika w sprawach narodowych. Uroczystości, która odbyła się w niedzielę 10 maja, przewodniczył ks. prałat Józef Niżnik, kustosz Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie.

Kapłan znany jest z niezwykłego świadectwa osobistego spotkania ze świętym, o którym od lat opowiada wiernym w całej Polsce. To właśnie on dokonał instalacji oraz poświęcenia relikwiarza i obrazu przedstawiającego wizerunek świętego.

Msza święta rozpoczęła się uroczystym, procesyjnym wniesieniem relikwii do świątyni. Relikwie do kościoła wniósł proboszcz parafii ks. Paweł Smarz, w asyście dzieci pierwszokomunijnych, mężczyzn należących do wspólnoty Wojownicy Maryi oraz służby liturgicznej. Był to uroczysty i poruszający moment, a wierni z wielkim skupieniem i modlitwą przyjęli obecność patrona Polski w swojej wspólnocie.



W homilii ks. prałat Józef Niżnik mówił o swoim doświadczeniu spotkania ze św. Andrzejem Bobolą oraz o niezwykłym działaniu świętego w życiu osób, które modliły się przez jego wstawiennictwo. Podkreślał, że patron Polski nieustannie przypomina o potrzebie wierności Bogu, troski o jedność narodu i modlitwy za Ojczyznę:



Zwieńczeniem uroczystości było zawierzenie parafii św. Andrzejowi Boboli, którego dokonał ks. prałat. Po Eucharystii wierni mogli oddać cześć relikwiom poprzez ich ucałowanie i osobistą modlitwę w ciszy. Kult św. Andrzeja Boboli staje się bliski tej wspólnocie. Każdego 16. dnia miesiąca w parafii sprawowana jest Msza święta w intencji Ojczyzny, połączona z różańcem prowadzonym przez Wojowników Maryi. Jest to szczególny czas modlitwy o pokój, jedność i duchową siłę dla Polski.

- Święty Andrzej Bobola wiele razy pomagał Polsce. Z tą świadomością chcemy również modlić się w parafii w Turowie we wszystkich intencjach, które będziemy zanosili jako poszczególne osoby, jako całe rodziny, jako parafianie i jako Polacy – podsumowuje ks. Paweł Smarz.

Instalacja relikwii była nie tylko ważnym wydarzeniem parafialnym, ale także świadectwem wiary ludzi, którzy chcą budować swoją codzienność na wartościach, którym przez całe życie wierny był św. Andrzej Bobola.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Dominika Gomółka

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.