Radzyń Podlaski

Siedlanów: Dzień Skupienia Zawierzonych

Kościół Pon. 19.02.2024 11:12:36
19
lut 2024

W sobotę, 17 lutego Wspólnota Osób Zawierzonych Jezusowi w niewolę miłości przez ręce Maryi przeżywała swój Wielkopostny Dzień Skupienia w Domu Rekolekcyjnym w Siedlanowie. Ponad 100 osób pochyliło się nad tematem: Maryja z Golgoty - Niewiasta Wierna.

Relacja uczestników:

Całodniowe skupienie modlitewne, w takiej formie, odbyło się pierwszy raz. Rozpoczęła je wspólna modlitwa, prowadzona przez diecezjalnego duszpasterza Osób Zawierzonych – ks. Grzegorza Suwałę. Uczestnicy spotkania, mieli okazję wysłuchać trzech konferencji i uczestniczyć w prowadzonych modlitwach oraz kolejnych punktach spotkania.

Pierwsza konferencja nosiła tytuł: „Obok krzyża Jezusowego stały... Golgota - miejsce trudnych spotkań”. Ks. Grzegorz wprowadzał uczestników w tajemnicę tego świętego miejsca. Nie tylko pod względem historycznym i biblijnym, ale przede wszystkim ukazując wielką symbolikę tego miejsca dla ludzi wierzących. Odniósł się do dwóch postaci biblijnych: Matki Najświętszej oraz Marii Magdaleny, aby pokazać Golgotę, jako miejsce spotkań, które są człowiekowi potrzebne w chwilach trudu, cierpienia, czyli chwil, kiedy borykamy się z krzyżem dnia codziennego. - Najważniejsza jest umiejętność trwania z Jezusem i w Jezusie, czyli pozwolenie, by przenikał nas swoim Duchem i miłością. Maryja pod krzyżem chce powiedzieć: Trwajcie z Jezusem i uczcie się od Niego miłości - wskazywał ks. Grzegorz.

Kolejnym punktem był moment „Świadectwa”, kiedy to uczestnicy, zostali zaproszeni do tego, by rozważyć konkretną stację drogi krzyżowej i podzielić się swoim przeżywaniem tych prawd, z innymi. Po przerwie miała miejsce kolejna konferencja wygłoszona przez ks. Suwałę, pod hasłem: „Kiedy więc Jezus ujrzał Matkę i stojącego obok Niej ucznia. Jak nie uciec spod krzyża?”

- Ten trzeci krzyż jest wielką tajemnicą. Jest to ogromna tajemnica. Można powiedzieć o nim tylko tyle, że tego trzeciego krzyża nie niesiesz sam, ale niesiesz go z Chrystusem. Że idziesz z tym krzyżem drogą, którą już Chrystus przeszedł. Nie jesteś sam - artykułował ks. Suwała.

Pierwszą część dnia skupienia zakończyła medytacja różańcowa, której przewodniczył ks. Michał Gosk. Rozważania do tej modlitwy zostały zaczerpnięte z pism św. Ludwika Marii Grignion de Montforth, twórcy Dzieła Zawierzenia.

Po wspólnym posiłku, przyszedł czas na spotkanie z Bożym słowem. Rekolektanci zostali zaproszeni do modlitwy medytacyjnej fragmentem Ewangelii św. Jana, mówiącej o ukrzyżowaniu Jezusa i testamencie z Krzyża, kiedy to Jezus dawał nam Maryję za Matkę. Ten punkt został zwieńczony koronką do Bożego Miłosierdzia.

Po tej modlitwie została wygłoszona trzecia konferencja: „Oto Matka twoja… Jak owocnie przeżywać trudności w życiu?” Ks. Grzegorz Suwała wskazywał na sens cierpienia. Mówił o potrzebie przeżywania wszystkiego co możemy nazwać „Golgotą naszej codzienności” w łączności z Jezusem i Maryją. - Jezus przyszedł pokazać nam, że cierpienie, chorobę, śmierć może pokonać tylko miłość, nie środki znieczulające ani cudowne uzdrowienia. Miłość nadaje sens wszystkiemu i pozwala znosić najcięższe trudy. Dramat człowieka nie polega na tym, że cierpi, ale na tym, że jest to cierpienie zmarnowane, niepotrzebne, odrzucone. Gdy brakuje miłości jako sensu cierpienia, staje się ono niemożliwe do udźwignięcia - wskazywał ks. Suwała.

Po przerwie uczestnicy zostali zaproszeni do modlitwy adoracją krzyża. Modlitwa prowadzona była przez świeckich, przeplatana śpiewem i fragmentami rozważań zaczerpniętych z pism św. Ludwika Marii.

Całość rozważań Wielkopostnego Dnia Skupienia, zwieńczyła Eucharystia, której przewodniczył moderator diecezjalny, który też wygłosił homilię. Nawiązując do proklamowanej Ewangelii o celniku Mateuszu pokazał krzyż jako miejsce, przy którym jest miejsce dla każdego człowieka. Wskazywał, że jesteśmy zaproszeni do tego, by innych, świadectwem naszej codzienności, prowadzić pod krzyż Jezusa Chrystusa.

Posługę spowiedniczą podczas Dnia Skupienia sprawowali: ks. Marcin Prudaczuk i ks. Michał Gosk. Śpiewy prowadziła diakonia muzyczna pod kierunkiem Grażyny Golonki i Anny Wiszniewskiej.



Organizatorzy zapowiadają już kolejne spotkania. Szczegóły można sprawdzać na stronie internetowej Wspólnoty Osób Zawierzonych: https://zawierzenisiedlce.pl/

3 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Joanna Pon. 19.02.2024 18:28:12

Pięknie było. Zawsze przy Maryi jest pięknie. Droga Zawierzonych jest piękna!

Kazimiera Pon. 19.02.2024 11:11:07

To był wspaniały czas, konferencje księdza Grzegorza jak zwykle na najwyższym poziomie i prosto od serca do serca - oby więcej takich spotkań

Łukasz Pon. 19.02.2024 11:45:20

Dobry czas. Fajnie, że takie skupienie zostało zorganizowane. Jak zawsze wszystko na najwyższym poziomie. Dzięki!