Diecezja siedlecka

Siedlanów: spotkanie formacyjne dla osób żyjących w związkach niesakramentalnych

17
cze 2024

W niedzielę, 16 czerwca w Diecezjalnym Domu Rekolekcyjnym w Siedlanowie odbyło się ostatnie przed wakacjami spotkanie formacyjne dla osób żyjących w związkach niesakramentalnych. Poświęcone było ono roli wspólnoty w życiu chrześcijanina. Wspólnotę osób żyjących w związkach niesakramentalnych odwiedził biskup siedlecki Kazimierz Gurda.

Comiesięczne spotkanie rozpoczęło się jak zwykle o godzinie 15.00 Koronką do Bożego Miłosierdzia w kaplicy Diecezjalnego Domu Rekolekcyjnego w Siedlanowie. Następnie konferencję o wspólnocie wygłosił ks. Jakub Kozak, diecezjalny duszpasterz osób żyjących w związkach niesakramentalnych. Zwrócił w niej uwagę, że w naturę człowieka wpisane jest powołanie do wspólnoty i wskazał rolę i zadania wspólnoty w życiu chrześcijańskim. Po konferencji miała miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu zakończona Litanią do Serca Jezusa.

Następnie miało miejsce podsumowanie roku formacyjnego, na które przybył ks. bp Kazimierz Gurda. Ks. Jakub Kozak zaprezentował księdzu biskupowi działalność duszpasterstwa osób żyjących w związkach niesakramentalnych. W tej formie działa ono od 24 października 2021 roku. Wtedy miało miejsce pierwsze spotkanie w Siedlanowie. Po odbyło się kilka spotkań w różnych terminach, a od dwóch lat miały one swój stały termin i miejsce. Odbywały się one zawsze w trzecią niedzielę miesiąca o godzinie 15.00. Czerwcowe spotkanie było jubileuszowym - już dwudziestym piątym z kolei. Duszpasterz zaprezentował tematykę podejmowaną podczas spotkań, podzielił się swoimi refleksjami oraz planami na przyszłą działalność duszpasterstwa. Następnie owocami udziału w spotkaniach podzielili się uczestnicy.

Ksiądz biskup wyraził radość z powodu obecności tej wspólnoty. - Jest bardzo ważne, aby wierni w takiej sytuacji, w jakiej jesteście, wiedzieli, że jest dla nich miejsce w Kościele, że jest taka wspólnota i że można się zaangażować w jej funkcjonowanie – mówił ordynariusz siedlecki. - Ważne jest poczucie, że jestem w tej wspólnocie, że w niej trwam, że nie jestem wykluczony. Chciałbym, żeby prawda o Kościele, który przyjmuje, nie wyklucza, nie odrzuca tylko pomaga, żeby ta prawda dotarła do jak największej grupy wiernych. Cieszę się że możecie dać świadectwo tym, którzy potrzebują pomocy i stawiają pytania, i mówią o tym jak się czują w Kościele. Być może czują się odsunięci i nie mogą się w nim odnaleźć. Możecie być tymi, którzy powiedzą, że jest takie miejsce gdzie można zobaczyć siebie we wspólnocie niesakramentalnych i poczuć się potrzebnym.

Na zakończenie ksiądz biskup podziękował uczestnikom spotkania za obecność, za stałość oraz ks. Jakubowi za posługę. Ordynariusz siedlecki podzielił się również tym, że troska o osoby żyjące w sytuacjach nieuregulowanych jest jego osobistym pragnieniem. Wyraził wdzięczność, że znajduje ono swoją realizację w comiesięcznych spotkaniach w Siedlanowie i udzielił zebranym pasterskiego błogosławieństwa.

Ostatnią częścią spotkania była agapa. Przy grillu był czas na rozmowy, śpiew oraz zabawę. W tej części spotkania wraz z księdzem biskupem wziął udział także ks. Grzegorz Koc, dyrektor Domu Rekolekcyjnego w Siedlanowie. Podsumowanie roku formacyjnego było okazją, by podzielić się głębiej pomysłami i planami dotyczącymi przyszłości duszpasterstwa osób żyjących w związkach niesakramentalnych w diecezji siedleckiej. Jedną z propozycji jaka się pojawiła było zorganizowanie pielgrzymki osób w związkach niesakramentalnych oraz modlących się za nich do jednego z sanktuariów diecezji siedleckiej. Spotkanie było pięknym zakończeniem roku formacyjnego.

Po wakacjach nastąpi zmiana terminu spotkań dla osób żyjących w związkach niesakramentalnych. Będą się one odbywały w każdą czwartą niedzielę miesiąca o godzinie 15.00 w Diecezjalnym Domu Rekolekcyjnym w Siedlanowie. Kolejne odbędzie się 22 września.xj

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.