Włodawa

Włodawa: wieczór modlitewno-muzyczny ku czci Błogosławionych Męczenników Podlaskich

27
maj 2024

W niedzielę, 26 maja w kościele Najświętszego Serca Jezusowego we Włodawie odbył się wieczór modlitewno-muzyczny ku czci Błogosławionych Męczenników Podlaskich. Zarówno w wykonanych utworach, jak i czytanych fragmentach dotyczących wiary i męczeństwa unitów, wybrzmiała historia związana z ich prześladowaniem na terenach dzisiejszego Podlasia i wschodniej Lubelszczyzny.

- Wieczór modlitewno-muzyczny zorganizowano z okazji 150. rocznicy męczeńskiej śmierci i wydarzeń, które odbywały się w Pratulinie. 24 stycznia mieliśmy okazję świętować tę okrągłą rocznicę. Pod wpływem rekolekcji, które odbywały się w kościele św. Ludwika we Włodawie, które głosił proboszcz parafii w Kostomłotach i tej okrągłej rocznicy, to wszystko zainspirowało mnie do wykreowania tego wydarzenia - mówi inicjator spotkania Marcin Obuchowski.

Koncert, w którym wystąpili Marcin Obuchowski kompozytor/wokal, Alicja Karpiuk - wokal, Kamil Turczyn - fortepian i Artur Figiel – klarnet był formą modlitwy za wstawiennictwem Męczenników z Pratulina. Zespół zanurzył zgromadzonych w głęboką atmosferę duchowej kontemplacji. Mieszkańcy Włodawy i zebrani w świątyni uczestniczyli w wydarzeniu, gdzie muzyka i modlitwa harmonijnie przeplatały się ze sobą, dając poczucie duchowej łączności z wykonawcami.

Spotkanie podsumował gospodarz miejsca, dziekan dekanatu włodawskiego ks. Marek Kot, który podkreślił istotę modlitwy za wstawiennictwem Błogosławionych Męczenników Podlaskich oraz wyraził wdzięczność Księżom Biskupom za kult unitów i troskę o Pratulin.

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Elżbieta Zielińska-Gomółka

2 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Mariusz Pon. 27.05.2024 08:00:18

Piękna wokalistka

Anna Z Pon. 27.05.2024 06:31:33

Piękny koncert. Przykre, że w kościele pustki. Gdyby to był koncert znanego celebryty z pierwszej strony jakiegoś "pudełka" zapewne nie byłoby gdzie nosa wcisnąć. Przykre i niepojęte. Byłam i nie żałuje. Cudowna uczta duchowa.