Radzyń Podlaski

„Wakacje z WOT” - 130 ochotników z Lubelszczyzny rozpoczęło szkolenie

Region Pt. 05.07.2024 18:17:07
05
lip 2024

W piątek, 5 lipca na bramie koszar na Majdanku w Lublinie stawiło się 130 ochotników, którzy w te wakacje postanowili założyć mundur. Najbliższe szesnaście dni rekruci spędzą na szkoleniu wojskowym w ramach projektu „Wakacje z WOT” z 2 Lubelską Brygadą Obrony Terytorialnej.

Na Lubelszczyźnie, już po raz szósty, rozpoczęły się „Wakacje z WOT”. To nietypowa propozycja spędzenia wakacyjnej przerwy w nauce czy pracy. Nazwa projektu niech jednak nikogo nie zmyli, gdyż nie chodzi tu o formę wypoczynku. To propozycja wojskowego szkolenia adresowana głównie do pełnoletnich uczniów, nauczycieli i studentów. Z wakacyjnych terminów może skorzystać każdy mieszkaniec naszego regionu, który chce zdobyć nowe umiejętności, poprawić kondycję lub zrealizować swoje marzenia o wojsku. Programowo „Wakacje z WOT” nie różnią się od innych szkoleń tego typu organizowanych w Wojskach Obrony Terytorialnej. Prowadzone są dwa rodzaje szkoleń: podstawowe, 16-dniowe dla osób, które nie mają doświadczenia wojskowego oraz szkolenie wyrównawcze, 8-dniowe dla żołnierzy rezerwy.

Jak przebiega szkolenie?
Pierwsze dni szkolenia podstawowego upływają pod znakiem dopełnienia niezbędnych formalności. Rekruci pobierają umundurowanie i wyposażenie indywidualne - hełm, buty, plecak piechoty, śpiwór i karimatę. Przechodzą szkolenia instruktażowe oraz egzamin ze sprawności fizycznej. Każdy kolejny dzień to intensywny trening wojskowy. Przyszli Terytorialsi muszą zapoznać się z podstawami żołnierskiego rzemiosła, w tym przede wszystkim z bezpiecznym i efektywnym posługiwaniem się bronią oraz elementami taktyki. Uczą się podstaw pierwszej pomocy medycznej na polu walki, ewakuacji rannego, pracy z mapą i łączności. Ostatni dzień szkolenia to tzw. „pętla taktyczna” czyli sprawdzian zdobytej wiedzy i umiejętności. Wszyscy, którzy pomyślnie ukończą szkolenie, złożą uroczystą przysięgę, która odbędzie się 20 lipca w Radzyniu Podlaskim. Następnie zasilą jeden z pięciu batalionów 2 LBOT – w Lublinie, Dęblinie, Bezwoli, Kraśniku i Zamościu.

Złóż wniosek i dołącz do WOT w te wakacje
Pierwsze szkolenie w ramach „Wakacji z WOT” właśnie się rozpoczęło. Lubelscy Terytorialsi przygotowali jeszcze dwa terminy: szkolenie podstawowe w dniach 9-24 sierpnia i 14-29 września oraz szkolenie wyrównawcze w dniach 14-21 września.

Aby wziąć udział w kolejnych szkoleniach można skorzystać z pomocy rekruterów 2 LBOT – dane kontaktowe dostępne są na stronie internetowej https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl lub zadzwonić pod numer Linii Wsparcia Rekrutacji: 800 696 077. Można też złożyć wniosek w Wojskowym Centrum Rekrutacji – w Lublinie, Puławach, Białej Podlaskiej lub Zamościu, a także poprzez platformę internetową ePUAP.

Podstawowe wymagania jakie muszą spełnić kandydaci do Terytorialnej Służby Wojskowej to: pełnoletniość, posiadanie obywatelstwa polskiego, zdolność fizyczna i psychiczna do pełnienia czynnej służby wojskowej, niekaralność, niepełnienie innego rodzaju służby wojskowej oraz nieposiadanie przydziału kryzysowego.


0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.