Patronat medialny

Akcja „Książka za worek śmieci” w Radzyniu. Spotkanie z podróżniczką Anną Jaklewicz

08
mar 2024

Radzyń po raz pierwszy włącza się do akcji „Książka za worek śmieci”, w ramach której odbędzie się wielkie sprzątanie miasta. Wydarzenie odbędzie się w ramach 51. edycji „Radzyńskich Spotkań z Podróżnikami” i zaadresowane jest do młodzieży i dorosłych.

„Książka za worek śmieci” to społeczna akcja sprzątania świata zainicjowana przez podróżniczkę Annę Jaklewicz w 2019 roku. Ma zachęcać do wspólnego działania na rzecz ochrony środowiska oraz do czytania książek. Uczestnicy wydarzenia sprzątają zaśmiecone miejsca, a w podziękowaniu otrzymują książki.

Zbiórka uczestników akcji zaplanowana jest na środę, 20 marca o godzinie 11.00 na Skwerze Podróżników w Radzyniu. Każdy otrzyma worek i rękawice, przygotowana będzie też mapa miejsc które po zimie wymagają interwencji. Osoby, które chcą wziąć udział w sprzątaniu Radzynia muszą wypełnić kartę zgłoszenia dostępną TUTAJ i dostarczyć ją do Radzyńskiego Ośrodka Kultury (ul. Jana Pawła II 4, 21-300 Radzyń Podlaski). Dla uczestników przeznaczona jest pula 50 książek. Zapisy trwają do poniedziałku, 18 marca lub do wyczerpania książek. Zakończenie sprzątania planowane jest na godzinę 14.00, natomiast podsumowanie akcji i wręczenie książek odbędzie się podczas spotkania z podróżniczką Anną Jaklewicz pt. „Indonezja. Po drugiej stronie raju”. Rozpocznie się ono o godzinie 18.00 w Pałacu Potockich w Radzyniu (ul. Zamkowa 1). Wstęp wolny.

Anna Jaklewicz z zamiłowania jest podróżniczką i fotografem, z wykształcenia archeologiem. Już od najmłodszych lat marzyła, żeby zostać drugą Elżbietą Dzikowską, albo... Indianą Jonesem. I poniekąd jej się to udało. Nie liczy stempli w paszporcie, zazwyczaj wyjeżdża na dłużej. W Sudanie spędziła ponad pół roku, w Egipcie rok, w Chinach prawie dwa lata, tyle samo w Indonezji. Podróżowała także po Mongolii, Indiach, Laosie, Kambodży, Tajlandii, Wietnamie oraz Malezji i Singapurze. Podczas podróży stara się być blisko ludzi, poznawać ich codzienne zwyczaje, dokumentować wyjątkowe tradycje. Z czasem jej uwagę przyciągnęły problemy związane ze zmianami klimatu, degradacją środowiska naturalnego i zaśmieceniem świata.

Relacje z podróży publikuje między innymi w „National Geographic TRAVELER” i magazynie podróżników „TamTam”. Prowadzi też zajęcia międzykulturowe, warsztaty archeologiczne oraz ekologiczne dla dzieci i młodzieży. Autorka książek „Niebo w kolorze indygo. Chiny z dala od wielkiego miasta” (2013) i „Indonezja. Po drugiej stronie raju” (2017). Książka opisująca podróż po Indonezji otrzymała wyróżnienie jury festiwalu Mediatravel oraz nagrodę Magellana (wyróżnienie) w kategorii reportażowa książka roku. Była też inspiracją do zainicjowania akcji „Książka za worek śmieci”, która ma zachęcać do wspólnego działania na rzecz środowiska oraz do czytania książek. Uczestnicy wydarzenia sprzątają zaśmiecone miejsca, a w podziękowaniu otrzymują książki.

Wielokrotnie wyróżniana za prelekcje poświęcone innym kulturom. Jej pokaz o Indonezji zdobył jedną z nagród publiczności na Kolosach – największym festiwalu podróżniczym w Europie oraz nagrodę jury Festiwalu 100droga. Prezentacja o Chinach zwyciężyła w konkursie Off na festiwalu Trzy Żywioły. Za samotną, dziewięciomiesięczną podróż po Indonezji została nominowana przez National Geographic do nagrody TRAVELERY w kategorii Podróż Roku.

Kilka lat temu porzuciła tułaczy tryb życia na rzecz działań proekologicznych. Obecnie sprząta świat, uczy poprawnej segregacji odpadów i życia w stylu „less waste”, hoduje kwiaty i uprawia ogród.

Na 51. edycję „Radzyńskich Spotkań z Podróżnikami” zapraszają Burmistrz Radzynia Podlaskiego Jerzy Rębek oraz Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski, a także organizatorzy: Radzyński Ośrodek Kultury i działające przy nim Radzyńskie Stowarzyszenie „Podróżnik”. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawują Katolickie Radio Podlasie i portal podlasie24.pl. Więcej informacji o wydarzeniu dostępnych jest TUTAJ.



Inf. Pras.

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.