Radzyń Podlaski

Bohaterowie niezłomni w centrum uwagi – Radzyńskie Ślady Niezłomności 2025

Region Wt. 18.03.2025 19:19:30
18
mar 2025

Radzyń Podlaski i powiat radzyński po raz kolejny stały się miejscem wyjątkowych wydarzeń historycznych, upamiętniających niezłomnych bohaterów podziemia niepodległościowego. W ramach cyklu „Radzyńskie Ślady Niezłomności” mieszkańcy mogli wziąć udział w szeregu inicjatyw poświęconych Żołnierzom Wyklętym – od wystaw historycznych po spotkania autorskie i akcje społeczne. To wyjątkowy czas, który połączył edukację, patriotyzm i zaangażowanie lokalnej społeczności.

Wystawa o bohaterach podziemia niepodległościowego już otwarta!

28 lutego zainaugurowano niezwykłą wystawę „Podziemie niepodległościowe na Lubelszczyźnie po 1944 roku”, przygotowaną przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Lublinie. Ekspozycja składa się z osiemnastu plansz przedstawiających dramatyczne losy polskiego podziemia walczącego z komunistycznym reżimem. Wystawa potrwa do 31 marca 2025 roku i jest dostępna na ogrodzeniu stadionu miejskiego przy ścieżce rowerowej „Bulwar nad Białką”.



Równocześnie można obejrzeć drugą wystawę pt. „Bracia Niezłomni. Leon Taraszkiewicz „Jastrząb”, Edward Taraszkiewicz „Żelazny”. Ekspozycja, umieszczona przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Zofii Sękowskiej, przybliża losy dwóch wybitnych dowódców antykomunistycznego podziemia. Historia braci Taraszkiewiczów, przedstawiona na 15 planszach, pozwala lepiej zrozumieć realia ich walki. Unikalne materiały archiwalne, prezentowane po raz pierwszy, stanowią niezwykle cenne źródło wiedzy o tamtych wydarzeniach.



Spotkanie z Grzegorzem Makusem i Robertem Mazurkiem

3 marca w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Radzyniu Podlaskim odbyło się spotkanie z Grzegorzem Makusem z IPN w Lublinie oraz Robertem Mazurkiem, którzy przybliżyli młodzieży losy podziemia niepodległościowego. Wykład Makusa „Podziemie niepodległościowe na Lubelszczyźnie po 1944 roku” rzucił światło na walkę oddziałów „Jastrzębia” i „Żelaznego”, natomiast Mazurek opowiedział o swojej książce dokumentującej losy radzyńskich bohaterów.



Gry planszowe IPN – historia wciągnęła uczestników!

Tego samego dnia, 3 marca, w świetlicy środowiskowej przy Parafii Świętej Trójcy odbyło się spotkanie z edukacyjnymi grami planszowymi IPN. Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Gry, takie jak „Polak Mały”, pozwoliły uczestnikom w interaktywny sposób zgłębić wiedzę o historii Polski. To doskonały przykład na to, jak tradycyjne gry mogą stać się inspirującą lekcją patriotyzmu.



Oddali krew, by uczcić pamięć Żołnierzy Wyklętych


13 marca w Pałacu Potockich odbyła się akcja honorowego krwiodawstwa pod hasłem „Żołnierze Wyklęci, cześć Waszej Pamięci”. Inicjatywa zgromadziła 45 osób, z których 37 oddało krew, ratując życie potrzebującym. Łącznie zebrano 16,65 litra krwi. W podziękowaniu każdy krwiodawca otrzymał książkę „Radzyńska Golgota” autorstwa Roberta Mazurka. To wydarzenie pokazało, że pamięć o bohaterach można pielęgnować nie tylko poprzez historię, ale także przez realne działania na rzecz innych.



Historia, która łączy pokolenia

Radzyńskie Ślady Niezłomności to wyjątkowy cykl wydarzeń, który połączył edukację historyczną z aktywnym uczestnictwem lokalnej społeczności. Dzięki takim inicjatywom pamięć o bohaterach polskiego podziemia niepodległościowego nie tylko nie zanika, ale także inspiruje kolejne pokolenia do kultywowania wartości patriotycznych.
Organizatorem wydarzenia było Radzyńskie Stowarzyszenie „Podróżnik” przy wsparciu Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie oraz Starostwa Powiatowego w Radzyniu Podlaskim. Patronat medialny sprawował portal Kocham Radzyń Podlaski.

Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom i zapraszają do dalszego odkrywania historii Polski poprzez kolejne wydarzenia!

Red.
Fot. Michał Maliszewski, Robert Mazurek i Klub HDK w Radzyniu Podlaskim

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.