Parczew

Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja i Dzień Strażaka w gminie Milanów

Region Pt. 03.05.2024 18:30:23
03
maj 2024

233. Rocznicę Uchwalenia Konstytucji Trzeciomajowej uczcili mieszkańcy gminy Milanów, którzy w piątek, 3 maja spotkali się w miejscowości Radcze, aby świętować również, przypadający 4 maja, Dzień Strażaka. W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele samorządu województwa lubelskiego i powiatowego, radni gminni, dyrektorzy instytucji oświaty i kultury z terenu gminy Milanów, uczniowie oraz poczty sztandarowe.

Uroczystość rozpoczęła się zbiórką delegacji, pocztów sztandarowych i druhów strażaków na cmentarzu parafialnym. Tam, na grobie poległych żołnierzy września 1939 roku, złożono okolicznościowe wiązanki. O godz. 11.00 została odprawiona Msza święta w intencji Ojczyzny i Druhów Strażaków. W wygłoszonej do wiernych homilii ks. Robert Osypowicz, proboszcz parafii św. Mikołaja w Radczu powiedział:

- Historia to najlepsza nauczycielka życia, gdyż może nam najwięcej powiedzieć o czasach, które minęły, o świecie, o kraju, o człowieku, którego pragniemy poznać. Mając to w świadomości, w dzisiejszą uroczystość, patrzymy na historię naszego narodu. Wczytujemy się w karty naszej przeszłości. Oceniając przeszłość naszego narodu z tysiącletnią tradycją trudno nie zauważyć, że od początku naszego państwa, w jego dzieje wpisane są dwa nurty, które łączą się ze sobą stanowiąc bogactwo naszej kultury, bogactwo naszej historii, naszej tradycji. Historia naszego narodu, od przeszło tysiąca lat łączy nurt narodowo-patriotyczny, który jakże silnie związany jest z nurtem religijnym. A takim wyraźnym odzwierciedleniem syntezy tych dwóch nurtów jest dzisiejsza uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Ta dzisiejsza uroczystość, właściwie religijna, związana jest też z historią naszego narodu. Swoim znaczeniem głęboko wpisała się ona w serca nas Polaków i jest odbiciem naszych uczuć religijnych, narodowych i patriotycznych.

Po Eucharystii nastąpił przemarsz na plac przy Szkole Podstawowej, gdzie odbyła się dalsza część spotkania. Po odczytaniu okolicznościowego referatu, głos zabrali zaproszeni goście oraz przekazano samochody dla Ochotniczych Straży Pożarnych w Radczu i Kopinie.

- Obchodzimy uroczystości związane z upamiętnieniem Uchwalenia Konstytucji 3 Maja, ale także Gminne Obchody Dnia Strażaka, jak również uroczystości związane z przekazaniem dwóch samochodów dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Milanów. Ogromnie się cieszę, że te dwa samochody trafiły do jednostek, przede wszystkim ze względu na to, że podnoszą możliwości i zdolności jednostek do udziału w działaniach ratowniczo – gaśniczych. Oczywiście, same samochody to jest tylko sprzęt, to nie wszystko. Potrzebni są strażacy, którzy będą przygotowani do udziału w działaniach ratowniczo – gaśniczych. Także jeszcze duża praca przed strażakami z jednostek z terenu gminy Milanów, aby ciągle szkolić się, doskonalić, aby podnosić swoje kwalifikacje i umiejętności, tak aby w sposób bezpieczny i skuteczny nieść pomoc mieszkańcom – informuje st. bryg. Zbigniew Hawryluk Komendant Powiatowy PSP w Parczewie.

Poświęcenia nowego samochodu dla jednostki OSP w Radczu dokonał ks. Robert Osypowicz. Wydarzenie zakończyło się wspólną biesiadą i spotkaniem rodzinnym, gdyż dla mieszkańców i gości przygotowano atrakcje w postaci dmuchanych zamków, popcornu, waty cukrowej i lodów.

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Elżbieta Zielińska-Gomółka

1 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Prezes OSP Ryszard P. Wt. 14.05.2024 17:51:00

W imieniu OSP Radcze składam podziękowanie za obecność Pani Redaktor na naszej uroczystości i promocję naszej Jednostki OSP i miejscowości Radcze, za co jesteśmy bardzo wdzięczni i dziękujemy bardzo serdecznie.

Najnowsze informacje

Facebook